Publicēja: zais | 18.05.2011.

“Internets ceļojumā” – vai viss ir tik vienkārši?

Tā kā 12.maijā man bija ieplānots doties nelielā komandējumā uz kaimiņvalsti Igauniju, ārkārtīgi sapriecājos par šajā dienā LMT klientiem [kāds nu jau 13 gadus esmu arī es] atsūtīto ziņu:

“No 2011. gada 12. maija internetu Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) valstīs, kā arī Šveicē un Turcijā, lieto droši un neuztraucoties par izmaksām!
Šajās valstīs LMT piedāvā jaunu apmaksas veidu – MAKSU PAR DIENNAKTI.
Turpmāk ārvalstīs internetu lieto droši un maksā tikai par dienu, kad to lieto.” 

Viss ir dievīgi skaisti, es nodomāju, un nolēmu šo pakalpojumu sākt lietot nekavējoties pēc valsts robežas šķērsošanas. Vai vismaz no tā brīža, kad mans HTC Desire HD vairs nespēs sazināties Latvijas pusē izvietotajām mobilo sakaru operatora bāzes stacijām. Tie, kas šķērsojuši robežu, zina, ka vēl labu ceļa gabalu kaimiņvalstī var ne vien klausīties mūsu pašu FM diapazona raidstacijas, bet arī palikt ar telefonu “mājas tīklā”. Gluži tāpat, kā, ieslēdzot automātisku operatora izvēli, var nokļūt viesabonēšanā, fiziski atrodoties Latvijas teritorijā. Man tā ir bijis kā Lietuvas, tā arī Igaunijas pierobežā, pie tam kuriozākais gadījums līdz šim – pieslēgšanās Igaunijas mobilo sakaru operatora tīklam, dzerot tēju pie ugunskura pie Irbes upes ietekas Baltijas jūrā. Taču ne jau par to ir stāsts.

Tā, lūk, devos ar auto Tallinas virzienā, pirms tam vēlreiz ieskatījies LMT mājaslapā kārotā jaunieveduma aprakstā. Jāsaka, ka piedāvājums mani “nopirka”. Gan ar solīto maksu Ls 1 par 30MB, tā vietā, lai maksātu Ls 1,7645 par vienu mazu megabaitu, kā tas bija līdz šim, gan ar izvēlētajiem atslēgvārdiem – “DROŠI” un “DIENNAKTS”. Līdz šim augstās datu pārraides izmaksas viesabonēšanā nekad neizmantoju [Data roaming vienmēr ir izslēgts], izlīdzoties ar pieslēgšanos tīmeklim, izmantojot pieejamos masas vai bezmaksas wi-fi punktus. Un to, atšķirībā no Latvijas, citās valstīs ir daudz.

Tagad zināju, ka varēšu brīvi telefonā darbināt tādas ikdienā lietotās aplikācijas kā waze, foursquare, c:geo, tweetdeck, twitpic un visu pārējo, kam vien nepieciešama datu pārraide. Atliek vien nokārtot saistības ar valsti, tfu…operatoru. Saskaņā ar tradīciju, piestājis ceļmalas stāvvietā netālu no Rannametsa, nodarīju savu darāmo ar īsziņu un pieteicu pakalpojumu IC – Internets ceļojumā. Izdomāju, ka fiksēts 30MB datu apjoms man ir pilnīgi pietiekams, jo skatīties video, vai nodarboties ar citādām lielapjoma datu izvirtībām internetā nebija nepieciešamības. Operatora prasība pēc pakalpojuma pieteikšanas un apstiprinājuma īsziņas saņemšanas – izslēgt un atkal ieslēgt telefonu. Nezinu nianses, taču tas droši vien saistīts ar tehniskām lietām. Kad visu biju izpildījis, atlika vien telefona uzstādījumos ielikt ķeksīti, ka datu pārraide ir atļauta un  – voila! Viss darbojas. Prieks un līksme, un ceļš var turpināties.

Turpināju līdz dienas beigām izmantot EMT tīkla pakalpojumus tā, it kā atrastos “mājās”. Otrā dienā, kad devos atpakaļ uz Latviju, turpināju līdzīgi, lai gan mani pārņēma pirmās bažas, ka kaut kas te nav labi. Tā teikt, pretēji reklamētajam, sāku uztraukties par izmaksām. Ar vārdu “Diennakts” pakalpojuma izpratnē biju sapratis tā izmantošanas iespēju 24 stundas no pieslēgšanas brīža. Jā, atzīstu, mana kļūda – nebiju izlasījis LMT mājaslapā pakalpojuma apraksta sadaļā “Diennakts maksas” šo maksu piemērošanas nosacījumus. “Slīcēju glābšana ir pašu slīcēju rokās” (с) “Divpadsmit krēsli” – drošs paliek nedrošs, vēl Tallinā atslēdzu datu pārraidi viesabonēšanā pavisam. Galvenokārt jau tādēļ, ka nebiju drošs par pakalpojuma izmantošanu un dažas stundas atceļā es bez tā gluži labi varēju arī iztikt. Un manas bažas izrādījās pamatotas… Ieberzos.

Kādi ir secinājumi?

LMT pakalpojums “Internets ceļojumā” ir ļoti labs un ekonomiski izdevīgs jaunievedums. Tomēr, pirms sākat to lietot, izlasiet visu aprakstu divreiz [vismaz!]. Šajā reizē Interneta lietošana viesabonēšanā “DIENNAKTĪ” nesanāca tik “DROŠA”, kā būtu vēlējies [vai arī vārds “droša” aprakstā ir jāsaprot drošības kontekstā] .

Man šķiet, ka būtu tikai loģiski, ka plkst. 00:00, beidzoties pakalpojuma laikam, tā nodrošināšana tiek pārtraukta. Šobrīd tā vietā datu pārraide joprojām ir pieejama un nekādi brīdinājumi par iespējamām finansiālajām sekām [skat.standarta datu pārraides tarifu iepriekš], nesekoja. Saņēmu tikai vienu īsziņu nākošās dienas rītā ap plkst.10 – ar informāciju par to, kas man jādara, lai pieslēgtu pakalpojumu “Internets ceļojumā”. Tāpēc par datu pārraides viesabonēšanā pakalpojuma turpināšanu LMT būtu ieteicams PABRĪDINĀT lieliem burtiem aprakstā un arī pakalpojuma īsziņā, lai tādi nelgas, kā es, saprastu, ka tas “dārgi maksās”.

Sekas?

Varētu teikt, ka nekā briesmīga. Tikai papildus 2 lati un daži santīmi pie kārtējā rēķina. Paveicās, ka konkrētais brauciens nebija uz kādu no valstīm ar eksotiskiem 7 latiem par MB…

Šī nav antireklāma. LMT pakalpojumi mani gandrīz apmierina [par mobilo Internetu datorā, izmantojot modemu, man ir atsevišķs viedoklis, bet par to citreiz]. Mans nolūks ir lūgt, lai visi mobilo sakaru operatori savu pakalpojumu lietošanu un tarifus padara saprotamus abonentam vulgaris [parastajam lietotājam], bez visādām tīši vai netīši vārdos iepītām niansēm, ar kurām skaidrībā var tikt tikai pieredzējis birokrāts vai diplomēts jurists.


Atbildes

 1. Līdz sīkumiem LMT piedāvājumā neiedziļinājos, bet pieslēdzu IC+ ( internets ceļojumā, bez ierobežojuma ). Pazvanīju gan vēl uz infodienestu, kur man apliecināja, ka esmu sapratis pareizi – interenets manā telefonā būs tikmēr, kamēr nebūšu pārsniedzis “defaulto” limitu 42Ls.
  Tā (pagaidām) arī izskatās – reizi dienā saņemu sms, ka mani 10MB iztērēti un automātiski ( par 3 Ls, protams ) tiek doti nākamie 10.
  Ceru, ka atgriežoties no ceļojuma mani nepārsteigs vēl kādi “zemūdens akmeņi”.

  • Viss jau atkarīgs no tā, cik intensīvi lieto. 10 MB jau nekas daudz nav, bet 3 Ls par 10 MB tomēr skan labāk kā 4 vai 7 par vienu MB. Starp citu, Dzintar, kā Itālijā ar wi-fi pieejamību, vai arī to nemēģini izmantot?

 2. Sanāk, ka katru dienu, kamēr būšu Eiropā jāsūta sms ar IC uz LMT?
  Tā ierobežošana iestāsies tikai tad, ja būšu iztērējis tos, piem., 10MB UN nebūs pienākusi vēl pusnakts?

 3. Es pieslēdzu automātisko papildināšanu un ne brīdi neiespringu par lietošanu. Lasīju e-pastus, tvītoju, čekojos 4sq utt. Protams, youtube klipus neskatījos un xxMB bildes nesūtīju. Bezmaksas wi-fi īpaši nemeklēju, jo pietika ar LMT piedāvāto.
  Rezultātā pa 7 dienām Itālijā manslmt.lv rāda šādu bildi
  http://twitpic.com/54igtm
  Manuprāt, adekvāta cena par to, lai būtu 24/7 online 🙂


Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Kategorijas

%d bloggers like this: